Tänavuse e-etteütluse tekstid saavad inspiratsiooni eesti kultuurist ja ka raamatukogude aastast

14. märtsil tähistatakse Eestis emakeelepäeva, mil juba 15. korda kutsub Vikerraadio kõiki kirjutama e-etteütlust.

“Vikerraadio e-etteütlus on mäng õigekirja oskuse peale,” sõnas Tallinna ülikooli lektor ja e-etteütluse meeskonnaliige Merilin Aruvee. Osalejaid tuleb iga aastaga juurde ning möödunud aastal kirjutas e-etteütlust üle 10 000 inimese Eestist ja mujalt.

“E-etteütluse tekstid saavad inspiratsiooni eesti kultuurist,” sõnas Aruvee ja täpsustas, et varem on etteütlus pühendunud näiteks tantsu- ja laulupeole ning talgupäevale.

Kirjanikest on tähelepanu pälvinud Anton Hansen Tammsaare, Jaan Kross, Jaan Kaplinski ja Kristjan Jaak Peterson. Tänavu teeb e-etteütlus kummarduse Juri Lotmanile, ent ei unustata ka raamatukogude teema-aastat.

KUIDAS OSALEDA?

Seekordne tekst loetakse Vikerraadios ette emakeelepäeval, 14. märtsil kell 10.25. Etteütlust saab kirjutada Vikerraadio kodulehel vikerraadio.err.ee.

Raadioeetrist kuuldav tekst tuleb sisestada Vikerraadio kodulehel vikerraadio.err.ee olevasse tekstiaknasse. Aken aktiveerub kodulehel kell 10. Etteütlust saab kirjutada kella 11ni, teksti loetakse raadios ette korduvalt.

E-etteütlust võib kirjutada mistahes nutiseadmega. Ka on oodatud paberile kirjutamine. Osaleda võib nii üksi või kambakesi.

E-etteütlust on võimalik kaasa teha ka nägemis- ja kuulmispuudega inimestel. Samaaegselt raadioeetris kõlava tekstiga ilmub ERR.ee portaali video, kus teksti saab lugeda huultelt. Etteütluse lehekülg on kohandatud nägemispuudega inimestele.

Aadressile viker@err.ee on oodatud ka fotojäädvustused e-etteütluse kirjutamisest.

Peale e-etteütluse lõppu saab Vikerraadio koduleheküljel näha korrektset teksti koos paralleelvõimalustega, enim tehtud vigu ning nende selgitusi. Tulemused avalikustatakse ja keerulised kohad selgitatakse lahti samal päeval kell 14.05. Etteütluse päeval on etteütluse teksti kohta võimalik küsida ka Eesti Keele Instituudi keelenõuande telefonil 631 3731.

Etteütluse parimad selgitatakse välja kuues kategoorias: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed, vaegkuuljad ning välismaal elavad-õppivad eestlased. Eriauhind antakse parimale nutiseadmega kirjutajale ning auhindu loositakse välja kõikide osalejate vahel. Auhinnad on välja pannud Vikerraadio, Haridus- ja Teadusministeerium, Rahva Raamat ja Apollo.