Enam kui 150 raamatukogu üle Eesti on valmistumas tänaseks ühiseks ettelugemiseks

Täna, 12. jaanuari keskpäeval algab ühise ettelugemisega kahest enim laenutatud Eesti autori teosest raamatukogude aasta.

Kõiki ettelugemisi ühendab vähemalt 153 erinevas toimumise kohas üks ja sama tekst kas möödunud aasta kõige enim laenutatud Mudlumi raamatust ” Mitte ainult minu tädi Ellen” või Piret Raua lasteraamatust “Tobias ja 2b”.

Ettelugemisi on oodata kogu päeva vältel nii kirjanikelt, näitlejatelt, kultuuritegelastelt, vallajuhtidelt, raamatukogude sõpradelt, lastelt, õpetajatelt, pastoritelt kui ka ajaloolistelt tegelastelt. Otseülekannet Tarvastu raamatukogu avasündmuselt saab jälgida raamatukogude aasta Youtube kanalil.

Paljud ettelugemised toimuvad väljaspool raamatukogusid ja mõned nendest suisa õues. Näiteks Luke raamatukogu on teatanud, et raamatukoguhoidja sõidab kauplusautoga Vanajärve platsile, kus toimub Mudlumi teose ettelugemine.

Tartu keskraamatukogu korraldab ettelugemise Raekoja esisel uisuplatsil ja turuhoones. Jõhvis loeb katkendi Mudlumi teosest ette Mihkli kiriku koguduse õpetaja Peeter Kaldur ning sündmusest tehakse häppening. Jüris planeeritakse kultuurikeskuse ja raamatukogu koostöös ettelugemist džiibist, mis hakkab kihutama Aafrikasse. Järva vallas sõidab raamatukogubuss Huuksi külla.

Eestis tegutseb enam kui 800 raamatukogu
Teavitamise põhjal on kõige aktiivsemad ettelugemise sündmuste korraldajad maakondadest Viljandimaa, Tartumaa, Põlvamaa ja Saaremaa. Enim laenutatud teoste ettelugemist on planeeritud Hiiumaal, Rapla maakonnas, Ida-Viru ja Lääne-Viru maakondades, samuti Lääne, Järva, Pärnu, Jõgeva, Võru ja Viljandi maakondades.

Eestis tegutseb kokku üle 800 rahva-, kooli-, teadus- ja erialaraamatukogu, millest 521 on rahvaraamatukogu, 315 kooliraamatukogu ja 39 teadus – ja erialaraamatukogu. Iga teine Eesti elanik on raamatukogu lugeja ja aastas tehakse 13 miljonit laenutust ning ligi 7 miljonit raamatukogu külastust ja üle 8 miljoni virtuaalkülastust.