Enam kui 100 raamatukogu üle Eesti toob välja oma kogude pärlid

Täna, 28. märtsil avatakse enam kui 100 raamatukogus üle Eesti väljapanekud kogude kõige rariteetsemate esemetega. „Kogude pärlid“ näitustel eksponeeritakse nii vanu raamatuid, erikujulisi köiteid kui huvitava taustalooga esemeid. Väljapanekud, millest osad toimuvad ka virtuaalselt, on avatud 3. aprillini.

Alates 28. märtsist eksponeerivad raamatukogud üle Eesti oma kõige erilisemaid esemeid, et rõhutada raamatukogude rolli oluliste mäluasutustena. „Raamatukogud on juba üle poole tuhande aasta hoidnud Eesti kultuuripärandit. Raamatukogude aasta puhul toob enam kui sada raamatukogu üle Eesti oma suurimad aarded välja,“ ütles Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo.

Esindatud on 13 maakonna raamatukogud ning teavitamise põhjal on kõige usinamad „Kogude pärlid“ näituste korraldajad Tartumaal, Raplamaal, Harjumaal ja Pärnumaal. Nimekirja osalevatest raamatukogudest leiab www.raamatukogudeaasta.ee/sundmus/kogudeparlid/ .

Iga raamatukogu on väljapaneku lahendanud omal moel, kuid ühendavaks jooneks on külastajatele oma kogu kõige-kõigemate tutvustamine. Mõned nopped näitustelt:

• Tapa Vallaraamatukogu üks pärlitest on eriti toekas teos pealkirjaga „The complite costume history“ (2003). Laiust on raamatul 30 cm, kõrgust pea poole meetri jagu. Kuna raamatus on 636 lehekülge ja köite paksuseks 7 cm, siis on raamatu kaal peaaegu 10 kg.
  • Tartu Linnaraamatukogus on väljas nende kogu vanim raamat, mida üheski teises Eesti raamatukogus ei leia:  Rabe, Paul, 1656-1713, Cursus philosophicus, sive compendium praecipuarum scientiarum philosophicarum. – Regiomonti ; Lipsiae : Boye, 1704.
  • Pärnu Keskraamatukogu näituseks on hoidlast välja toodud mitmed haruldused, nende hulgas 1857. aastal ilmunud Perno Postimees ja 1909. aastal ilmunud „Juhan Liivi luuletused”.