Näitus „Elada, unistada, hõljuda – Tove Janssson (1914- 2001)“

Sündmus toimub: 04.07.-30.08.2022
Lääne Maakonna Keskraamatukogu

4.juulist kuni 30. augustini on Lääne Maakonna Keskraamatukogu lugemissaali fuajees suurepärane võimalus saada osa näitusest „Elada, unistada, hõljuda- Tove Jansson“.

Tove Janssoni 100. sünniaastapäeva puhul koostatud näitus vaatleb armastatud kirjanikku, kunstnikku ja muumide loojat talle omases ümbruses. Lapsepõlvekodu Katajanokka linnajaos, Ullanlinna ateljee ja Pellinki saarestik – kõik need kolm paika on mõjutanud tema loomingut, kõigist enim ehk saarestiku ilu ja üksindus.

Näitus koosneb 80 aasta jooksul tehtud fotodest. Varaseim neist on pildistatud Tove sünniaastal 1914 ja hiliseim  aastal 1994.

Fotode taga on kaks fotograafi. Per Olov Jansson, Tove vend, on pildistanud teda  lapsepõlves ja noorusaastatel. C.-G. Hagström jäädvustas Tovet  alates 1960ndatest kuni vanadusaastateni välja. Piltidelt kumab Tove mõtlik ja vaikne iseloom –  üldiselt kaamera suhtes häbelik kunstnik näib neil fotodel  tundvat end erakordselt vabalt. Lisaks kahe fotograafi loomingule on väljas ka mõned pildid Janssonite perealbumist.

Näitusetekstid on kirjutanud kunstiajaloolane Erik Kruskopf. Pildiallkirjadena on kasutatud tsitaate Tove Janssoni raamatutest ”Suveraamat” ja ”Haru, üks saar”(Kesäkirja ja Haru, eräs saari), Tuula Karjalaineni kirjutatud Tove Janssoni elulooraamatust ning C.–G. Hagströmi märkmetest.