Raamatukogude aasta sündmusi korraldavad igapäevaselt üle 800 raamatukogu üle Eesti. Lisaks toimuvad teema-aasta raames erinevad suurprojektid, mis toovad raamatukogud ja neis toimuva veel rohkem nähtavale ja tõmbavad endasse veelgi laiema ringi Eesti inimesi.

Raamatukogude aasta suursündmused kevadel ja suvel

Projekt „Kohalike dialoog kohalikus raamatukogus“

Raamatukogude aasta üheks fookuseks on raamatukogude tutvustamine kogukonnakeskustena. Selleks käivitub esimest korda toimuv suurprojekt „Kohalike dialoog kohalikus raamatukogus”, mille raames toimuvad mõttetalgud ja esmakordne koolitusprogramm raamatukoguhoidjatele.

Sündmuse link

Näituste projekt „Kogude pärlid“

Alates 28. märtsist toovad raamatukogud üle Eesti oma kogudest välja oma kõige põnevamad ja unikaalsemad aarded, mida igapäevaselt ei eksponeerita. Väljas on nii vanu raamatuid, erikujulisi köiteid kui ka huvitava taustalooga esemeid.

Ettevõtmises osaleb enam kui 100 raamatukogu üle Eesti ning esindatud on 13 maakonda.

Iga raamatukogu on väljapaneku lahendanud omal moel, kuid ühendavaks jooneks on külastajatele oma kogu kõige-kõigemate tutvustamine. Väljapanekud on nii vitriinides kui ka virtuaalselt.

Sündmuse link

Fotogalerii

Riigikantselei ja raamatukogude arutelude koostööprojekt

Riigikantselei korraldab raamatukogude aasta puhul raamatukogudes üle Eesti erinevaid arutelusid. Peamisteks teemadeks on rohepööre, julgeolek ning Euroopa Liit.

Sündmuse link

Tantsuaktsioon „Raamatukogude aastal tantsuga“

Rahvusvahelisel tantsupäeval, 29. aprillil toimub üle-eestiline tantsuaktsioon „Raamatukogude aastal tantsuga“, kus raamatukoguhoidjad üle Eesti esitavad spetsiaalselt neile loodud tantsu. Kutsume ka kõiki teisi osalema tantsuaktsioonis, et nii tähistada raamatukogude aastat. Selleks on vaid vaja selgeks õppida tantsusammud, oma tants linti võtta ja meiega seda jagada.

Tantsu muusikaks on Singer Vingeri laul „Teadagi“ (viis Avo Ulvik, sõnad Villu Kangur) ja tantsusammud seadis Kertu Valjala Tartu Tähtvere tantsukeskusest.

Ettevõtmisega näitame, et raamatukogudes on võimalik tegeleda väga erinevate hobitegevustega, millest tants on vaid üks võimalus.

Projekt toimub Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Tantsuagentuuri ja raamatukogude aasta koostöös.

Sündmuse link

Fotod ja videod

Suur mõistatamismäng „Avasta Eesti raamatukogusid“

1. maist kutsume kõiki külastama raamatukogusid üle Eesti, et koguda templeid oma rännakutest mööda erinevaid ja erilisi raamatukogusid.

Eestis on 871 raamatukogu – 520 rahvaraamatukogu, 315 kooliraamatukogu, 36 teadus- ja erialaraamatukogu. Enamik meist on külastanud ehk oma kodupaigas asuvat rahva- või kooliraamatukogu, ent tegelikult võiks ju tutvust teha ka teiste lähemate või kaugemate kogudega.  Ja millal siis veel, kui mitte raamatukogude aastal?!

Miks mitte põigata reisimise ajal lisaks poele ja spa-keskusele sisse ka teele jäävasse raamatukokku? Mida huvitavat saab raamatukogudes teha ja näha, millised on erinevate raamatukogude hooned, kogud ja teenused? Vaadata, mis raamatuid ja ajakirju on lugemiseks naabervalla raamatukogus. Milliseid teenuseid pakub raamatukogu, kas käimas on mõni põnev otsimismäng või viktoriin. 

Selleks, et tutvumine lõbusam oleks, siis küsi raamatukogust endale „Raamatukogude reisipass”.  Sinna kogu igast külastatud raamatukogust tempel ja usinamad rännusellid saavad lõpus autasustatud. 

Soovi korral saab teha põnevamatest seikadest pilte ja jagada neid  oma sotsiaalmeedia kontol.

Rändamise periood kestab 1. maist 1. oktoobrini.

Sündmuse link

Kaugtööpäev raamatukogudes

17. mail tutvustame raamatukogude kaugtööpäeva raames, milliseid võimalusi pakuvad selleks raamatukogud üle Eesti. Miks mitte kolida suveks oma kontor väiksesse-vaiksesse külaraamatukokku või hoopiski suvepealinna rannale lähemale? Raamatukogudes on selleks olemas nii sobiv keskkond kui ka vajalikud seadmed ja seda kõike tasuta!

Raamatukogust saab tööd teha loomulikult aastaringselt. Kui satute võõrasse linna, kodukontori hubasus ennast ammendanud või ka kõige toredamad kolleegid on muutunud väsitavaks, siis miks mitte avastada, millised töö tegemise võimalused on lähimas raamatukogus.

Ettevõtmises osalevad raamatukogud üle Eesti ning selle tulemusel sünnib ka üle-eestiline nimekiri raamatukogudest ja neis töötegemise võimalustest.

Sündmuse link

Kaugtöövõimaluste kaart

Laste pannkoogipäev: „Suur suvine koogitegu raamatukogus!“

Raamatukogude lasteosakonnad üle Eesti tähistavad 15. juunil koolivaheaja algust ühise suure (pann)koogi teoga. Paljudes raamatukogudes on lastele suveks uhke programm, suvelugemine või muud põnevad ettevõtmised, kuhu lapsi koolivaheajal oodatakse. Ühine koogitegu suve alguses lükkab neile hoo sisse.

Iga raamatukogu üllatab omanäolise programmiga, aga ühiseks osaks on kõikjal pannkoogi küpsetamine ja Anti Saare raamatu „Suur koogitegu“ ettelugemine. Seejärel süüakse pannkoogid loomulikult ära.

Sündmuse link

Fotod

„Raamatukogud ratastel“ nädalavahetus

Raamatukogude aasta suvel tulevad raamatukogud välja oma tavapärastest ruumidest, et tutvustada ennast ja oma tegevusi. Rannaraamatukogu, tänavaraamatukogu, pargiraamatukogu, kuidas keegi. Selgeks saab see, et raamatukogud ei tegutse alati tingimata nelja seina vahel ja pakuvad tegevusi ka väljaspool oma tavapäraseid ruume.

9. juulil toimub „Raamatukogud ratastel“ avamine Tallinna Politseipargis, kuid põnevates kohtades tegutsevaid raamatukogusid võib aga leida läbi terve suve.

Sündmuse link